Knack، بازی پلتفرمر (Platformer) کمپانی سونی است که معمار اصلی PS4، آقای مارک سرنی (Mark Cerny) هم در ساخت آن مشارکت داشته اند. ایشان پیش تر در بازی های پلتفرمر قبلی سونی نظیر جک و دکستر (Jak And Dexter) هم حضور داشته اند. ماجرا از جایی اغاز میشود که عده ای از موجودات در این بازی که جن و دیو نامیده میشوند تحط رهبری گانداهار (Gundahar) به سرزمین انسان ها حمله میکنند. در این میان یکی از انسان ها که دکتر نامیده میشود بر روی اثار باستانی و یک تمدن بسیار قدیمی تحقیق میکند و تلاش میکند تا این دو موضوع را به نحوی با یکدیگر پیوند بزند و سرانجام موفق میشود موجود عجیبی با قدرتی مرموز را بسازد که نام نک (Knack) را روی این ساخته اش میگذارد . این موجود که قد و قامت بسیار کوچکی دارد از تکه اشیاء مختلفی نظیر چوب , شیشه و… تشکیل شده است و میتواند هر شی بی ارزشی را که اطراف خود میبیند به بدن خود پیوند بزند. دکتر بر این باور است که او میتواند جلوی نیروهای متجاوز جن ها را به تنهایی بگیرد و انسان ها را از شر دشمنان در امان نگه دارد. 

گیم پلی این بازی بسیار ساده است، ولی برای این که در آن حرفه ای شوید راه دشواری را در پیش خواهید داشت که این یک مورد مثبت در مورد گیم پلی بازی است. مانند هر بازی پلتفرمر (Platformer) دیگری شما باید در محیط بازی حرکت کنید و از قسمتی به قسمت دیگر بروید. هم چنین کار های دیگری هم قابل انجام دادن است که از جمله ی آن ها می توان به کشتن دشمنان و رسیدن به مناطقی که برای شما مشخص می شوند. شما با این کار ها خط داستانی بازی را دنبال می کنید و خود را به مقصد بعدی روایت داستان می رسانید. 

گیم پلی Knack خیلی خطی است و اصلا احساس آزادی را که بازی های پلتفرمر دیگر مثل جک و دکستر (Jak And Dexter) را به گیمر نمی دهند. همانند نسخه ی اورجینال و اولیه ی بازی Crash Bandicoot که برای PSone منتشر شد، شما مرحله را به اتمام می رسانید، دشمنان را از بین می برید و سپس با غول آخر ها (Boss Fight) مبارزه می کنید. به طور کلی گیم پلی بازی در همین چند مورد محدود خلاصه می شود و شما باید بازی را همین گونه پیش ببرید. گیم پلی Knack زمانی به نقطه ی اوج خود می رسد که به بخش مبارزات بازی می رسیم. با توجه به درجه ی سختی (Difficulty) که شما انتخاب می کنید، گیم پلی بازی به شدت تغییر پیدا می کند؛ به عنوان مثال، بازی را بر روی درجه ی سختی آسان (Easy) انجام دهید، شما مسلما یک گیمر تازه کار هستید زیرا که این برای گیمر های مبتدی است و یا کسانی که فقط قصد به پایان رساندن بخش اصلی و داستانی بازی را دارند. پس اگر شما در جزو هواداران قدیمی و دوست دار بازی هایی هستید که گیمر های حرفه ای را می طلبد، درجات سختی Hard و Very Hard برای شما انتخاب بسیار خوبی خواهند بود. 

مبارزات بازی هم با توجه به اندازه ی Knack شکل متفاوتی به خود می گیرد و مبارزه کردن در هنگامی که شخصیت شما کوچک است با زمان هایی که او تبدیل به موجودی عظیم الجثه شده است، یک سان نخواهد بود. گاهی اوقات شما باید با استفاده از Knack کوچک مبارزه کنید، در این حالت مشت ها و ضربه هایی که به حریفانتان وارد می کنید، تأثیر زیادی نخواهند داشت و نوار سلامتی شما هم بسیار کوچک خواهد بود. ولی در مواقعی که Knack بزرگ می شود، ماجرا فرق می کند و اندازه ی او حتی به ۳۰ فوت هم می رسد؛ در این حالت نوار سلامتی شما بسیار زیاد تر از قبل خواهد بود و ضربه های شما هم اثر تخریبی بیش تری خواهند داشت و تقریبا می توانید هر چیزی را که بر سر راهتان وجود دارد را نابود کنید. Knack به طور کلی بازگشتی به بازی های قدیمی (Old – School) سبک پلتفرمر (Platformer) است و توانسته است با ظاهری نسل بعدی، صدا گذاری خوب و سیستم مبارزات خاصش، خود را مطرح کند. شخصیت های بازی دوست داشتنی هستند و از همین الان مشخص است که این بازی می تواند تولد یک فرانچایز جدید باشد و نسخه های جدید هم با داستان متوسطی همراه باشند.