بازی‌های مجموعه Assassins Creed طرفداران زیادی دارند. هر موقع که بازی جدیدی از این مجموعه معرفی می‌شود، معمولاً سر و صدای زیادی به پا می‌کند. مدت زیادی بود که شایعات متعددی درباره بازی اساسین کرید 2020 می‌شنیدیم. بالاخره کمپانی یوبی‌سافت به این شایعات پایان داد و با معرفی بازی Assassins Creed Valhalla ثابت کرد که روند تازه‌ای را برای این مجموعه پرطرفدار در پیش گرفته است. این بازی به دوران وایکینگ‌ها می‌پردازد و جنبه‌های مختلف زندگی این قوم جنگجو را به گیمرها معرفی می‌کند. مسلما بازی Assassin’s Creed Valhalla نوید یک بازی بزرگ را می‌دهد. خیلی سخت است که در حال حاضر در مورد این بازی قضاوت کرد اما یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های جدید این بازی یعنی ستینگ وایکینگپی قابل شخصی سازی در نسخه‌ی دمو در دسترس نبود. اما بازی Assassin’s Creed Valhalla بسیار مشابه عناوین قبلی خود به نظر می‌رسد که البته نکته‌ی بدی نیست زیرا هم Odyssey و هم  Origins تجربه‌ای تازه و عمیق از سری Assassin’s Creed را ارائه می‌دادند و اگر به دنبال تجربه‌ی عمیق تر و کامل‌تر هستید، قطعا Assassin’s Creed Valhalla چنین تجربه‌ای را امکان پذیر می‌کند.

وجود درجه سختی های مختلف ، نبردهای زمینی، نبردهای دریایی ، ساخت شخصیت های مختلف با مهارت های گوناگون ، انتخاب های تاثیرگذار در روند بازی ، داستان های متنوع و خوب، طراحی گرافیکی کم نظیر که دنیای یونان باستان را به شکل جدید زنده کرد. همچنین وجود انواع و اقسام فعالیت ها در دل دنیای بزرگ بازی که همیشه چیزی برای ارائه و سرگرم کردن در آن وجود داشت. سیستم بسیار مناسب و تا حدودی چالش بر انگیز نبردها که از آن نبردهای ساده و بدون چالش سری فاصله گرفته و بازی را بسیار جذاب تر کرد. علاوه بر این سیستم مخفی کاری بازی که می توانستید بدون نیاز به نبردهای بزرگ و فقط با مخفی کاری بازی را پیش ببرید. هر چند این به کاراکتر و آیتم هایی که استفاده می کردید بسیار وابسته بود اما قطعا در بازی اگر کاراکتر درستی می ساختید می توانستید صد درصد مخفیانه در بازی پیش بروید. در اساطیر اسکاندیناوی والهالا به محلی گفته می شود که جنگجویان پس از مرگ به آنجا قدم می گذارند و ادامه ی زندگی را به صورت جاودان در آنجا به سر می برند. بر پایه ی این اعتقاد است که وایکینگ ها بی باکانه می جنگیدند و ترسی از مرگ نداشتند. چرا آنها اعتقاد داشتند که مرگ، آنها را به سرای عظیمی در آزگارد به نام والهالا راهی می کند و آنها به زندگی جاودان رهسپار می شوند.

ایده داستانی این مجموعه از رمان معروف «الموت» نوشته ولادیمیر بارتول گرفته شده است. بارتول در این رمان به ایران قرن یازدهم می‌پردازد و چگونگی شکل‌گیری فرقه حشاشین به رهبری حسن صباح را بازگو می‌کند. همچنین گیم پلی بازی‌های این مجموعه نیز با الگوبرداری از سری «شاهزاده ایرانی» (Prince of Persia) طراحی شده است. همانند Odyssey، در این بازی نیز با یک نقش‌آفرینی اکشن در دنیای باز مواجهیم. با این حال چندین تفاوت کلیدی میان این دو بازی وجود دارد. که در Valhalla به صورت ویژه روی عناصر نقش‌آفرینی بازی تاکید شده است و از سکونتگاه بهره می‌گیرد تا یک حلقه‌ در گیم‌پلی ایجاد کند که در آن شما یک ماموریت را انتخاب می‌کنید، از سکونت‌گاه خارج می‌شوید، به خانه بازمی‌گردید، با یاران خود صحبت می‌کنید و تجهیزات خود را ارتقاء می‌دهید، یک ماموریت جدید برمی‌گزینید و دوباره این روند را تکرار می‌کنید. علاوه بر این مورد، توانایی‌های بازی فرم درختی بهتری به خود گرفته‌اند. این مسئله باعث می‌شود که عاملیت شما در جزئیات نبرد‌‌های ایوور در زمینه‌های مبارزه از نزدیک، جان و سلامتی، دفاع، تیراندازی، قابلیت‌های خاص و مخفی‌کاری افزایش داشته باشد. دیگر خبری از کوئست‌های فرعی مرسوم در این مجموعه نیز نیست. در عوض در این بازی ایونت‌هایی وجود دارند که هنگام اکتشاف برای شما نشان داده می‌شوند. این به این معنی است که کمتر به دنبال کسب امتیاز خواهید بود و به جای آن به گردش و اکتشاف در دنیای بازی خواهید پرداخت. برای سفر کردن در انگلستان می‌توانید از پای پیاده و یا اسب بهره بگیرید و یا این که با قایق خود از کانال‌های آب استفاده کنید. شما و دیگر خدمه‌ی کشتی‌تان همچنین می‌توانید به مواضع دشمن هم حمله کنید. مکانیزم جدید حملات این بازی به شما اجازه می‌دهد تا منابع و غنایم را از مواضع دشمن با خود به سکونت‌گاه بیاورید.